Buduj swój biznes z narzędziami LEGO
🧱

Buduj swój biznes z narzędziami LEGO

Jak działają nowoczesne aplikacje?

Obecne aplikacje webowe komunikują się coraz częściej poprzez tak zwane API. Weźmy Facebooka jako przykład. Logika biznesowa odpowiada za dodanie Twojego posta do pewnego rodzaju bazy danych i Twojej tablicy. Ta logika może zostać wywołana z różnych miejsc. Możesz dodać post przez aplikację mobilną albo stronę Facebooka, a także, jak dobrze wiesz, inne aplikacje mogą połączyć się z Facebookiem i postować w Twoim imieniu.

To, co musisz zrobić, by wyegzekwować tę logikę, to:

  1. Wiedzieć gdzie back-end spodziewa się tych danych (URL nazywany endpoint)
  2. Wysłać dane w sposób zrozumiały dla back-endu (na ogół w formacie JSON)
  3. Dokonać autoryzacji, używając pewnych danych dostępu (loginu, tokenu itd)

I voila! Post jest na Twojej tablicy.

Podejście API First

Cały internet działa w taki sposób. I dzięki temu modelowi każdy może dodawać, modyfikować i wykonywać komendy w aplikacjach webowych.

Ale zamiast zostawać deweloperem i uczyć się jak strukturyzować, formatować i wysyłać dane przez różnorodne API, możesz wykorzystać narzędzia, które zrobią to za Ciebie. Nazywam je narzędziami LEGO. Gdy autoryzujesz jakąkolwiek aplikację w tego typu narzędziach, będą mogły wykonywać różne akcje w Twoim imieniu. Na przykład - stworzyć arkusz i dodać do niego rzędy.

Teraz pomyślmy o tym jeszcze szerzej. Jeżeli narzędzia LEGO mogą łączyć się z różnymi aplikacjami, mogą również wymieniać dane pomiędzy tymi aplikacjami. Przykładowo - te narzędzia mogą wziąć rzędy z arkusza i wrzucić je na Twoją tablicę Facebooka. Kolejność, czas, opóźnienie, warunki - wszystko może zostać ustawione.

Nieskończone możliwości

Teraz wyobraź sobie, że chcesz zebrać dane ze swojego arkusza i rozesłać je na wszystkie swoje profile social media - Facebooka, LinkedIn, Instagrama, YouTube, wszystkie na raz. Narzędzia LEGO pozwalają Ci połączyć się z licznymi aplikacjami i serwisami, których używasz, i wymieniać informacje między nimi albo pracować nad zmianami w jednym narzędziu, a powiadamiać inne.

To kilka przykładowych scenariuszy:

  • Wyszukiwanie wydarzeń w Twoim kalendarzu i wysyłanie Ci wiadomości jako przypomnień na temat najbardziej istotnych;
  • Zbieranie zadań, które wpisujesz do Trello, i wypełnianie zgodnie z nim Twojego kalendarza Google;
  • Wysyłanie e-maili do uczestników webinarów, postowanie na social mediach i przypisywanie zadań Twojemu zespołowi na Slacku - jednocześnie.

Najlepsze w narzędziach LEGO jest to, że rozszerzają możliwości software’u, którego już używasz, tak, byś mógł osiagnąć praktycznie wszystko, co możesz sobie wyobrazić. Często w narzędziu z którego korzystasz brakuje tylko jednej rzeczy, jak na przykład przypomnień tekstowych. Z narzędziami LEGO możesz dodać usługę wiadomości tekstowych do już istniejącego arsenału opcji w kilka minut.

Popularne narzędzia LEGO

Najpopularniejszym narzędziem LEGO jest zapier.com. Jego główną zaletą jest to, że wspiera setki dostępnych aplikacji. Oferuje przejrzysty i intuicyjny interfejs do tworzenia automatyzacji.

Kolejne narzędzie, jakie polecam, to integromat.com. Ma bardzo ciekawy, wizualny interfejs pozwalający budować automatyzacje za pomocą - dosłownie - łączenia kilku kropek. Dodatkowo oferuje bogaty, bezpłatny plan by móc poeksperymentować z automatyzacją.

Tych używam najczęściej - ale jest też wiele innych narzędzi, zazwyczaj przeznaczonych do bardziej konkretnych zadań.

  • Parabola - bardzo dobre narzędzie do przekształcania danych. To oznacza reorganizowanie, dzielenie, zmianę kolejności, formatowanie i wiele więcej. Jeżeli masz dane z wielu źródeł, albo dużo danych które chcesz transformować i przesłać do innych narzędzi, to świetny wybór.
  • Actiondesk - opiera się na inferfejsie arkusza, pozwalającym na manipulowanie, transformowanie i tworzenie logiki wewnątrz Twoich danych. Jeżeli lubisz arkusze, warto sprawdzić to narzędzie. Pozwoli Ci dokonać różnych transformacji na danych i wysłać je do innego narzędzia.
  • Automate.io - narzędzie podobne zarówno do Zapier, jak i Integromata. Używane do pewnych ogólnych automatyzacji. Oferuje mniej opcji do automatyzowania, ale i tak warto je sprawdzić.
  • Retool - to narzędzie pobiera dane z API albo bazy danych i pozwala Ci je transformować lub nawet wysłać z powrotem komendy do wykonania. Jeżeli chcesz stworzyć interfejs administratora dla swojej bazy danych albo panel raportów, to dobre wyjście.

Dodatkowo, są inne, stworzone do konkretnych działań narzędzia, których nie kategoryzuję jako narzędzia LEGO - pozwalają Ci połączyć jedną albo dwie usługi i zrobić z nich coś nowego. Dobrym przykładem jest Glide, które pozwala Ci tworzyć aplikację mobilną z arkusza. Jest wiele ciekawych narzędzi tego typu, ale to temat na inny artykuł.

Jak zacząć?

To wszystko może wydawać się przytłaczające. Ale jak już raz zrozumiesz koncept stojący za narzędziami LEGO, całkiem prosto będzie wdrożyć i nauczyć się jakichkolwiek nowych narzędzi. Warto znać co najmniej kilka z nich. Czasami aplikacja, którą chcesz zautomatyzować, dostępna jest w Zapier, ale nie w Integromacie. Czasami chcesz pracować z większą ilością danych i Parabola może być bardziej wygodna. Niestety, nie ma jednego narzędzia LEGO, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania, ale to… nic złego. Ucząc się różnych narzędzi poznajesz różnorodne scenariusze i schematy myślowe.

Gdy doszedłem do momentu, gdzie w pełni zrozumiałem działanie Zapier, byłem bardzo podekscytowany. Ale potem miałem kłopot z wdrożeniem tego konceptu do mojego biznesu. Tutoriale były dostępne, ale uczyły wszystkiego od złej strony, mówiąc “połącz X z Y”, zamiast “osiągniesz X, robiąc Y”. Bardzo utrudniało mi to pracę z tymi narzędziami i zajęło mi ponad rok by dojść do dobrych strategii automatyzacji i ich wykorzystania.

Dobra wiadomość jest taka, że chcemy pomóc Ci w nauce tych wszystkich narzędzi. Myślę, że oglądanie wszystkich tych automatyzacji w praktyce to świetna zabawa, która pozwoli Ci oszczędzić czas swój i swojej firmy.

Zapraszamy do naszych tutoriali oraz zapisania się na Newsletter zautomatyzowani.pl → Tam znajdziesz ogromną dawkę wiedzy z tego zakresu!

- Grzegorz Róg